Hlavné časti protipriesakového ochranného systému

a) Vonkajší plášť nádrže

Vonkajší plášť nádrže tvorí pôvodná kovová nádrž, ktorá musí byť tesná a úbytok materiálu nesmie presiahnuť 50% pôvodnej hrúbky stien. Vonkajší plášť v podstate plní funkciu havarijnej jímky.


b) Vnútorný plášť nádrže

Vnútorný plášť nádrže je vyrobený podľa rozmerov nádrže z plastovej fólie tak, že po montáži kopíruje vnútorný povrch nádrže. Fólie na výrobu vnútorného plášťa sú chemicky odolné voči jednotlivým druhom skladovaných produktov.:

MIPOPLAST- fólia na báze PVC sa používa ako vnútorný plášť pre skladovanie motorovej nafty, vykurovacích olejov, leteckého petroleja, všetkých druhov bežne používaných olejov.

BENFOL- fólia na báze polyuretánu sa používa ako vnútorný plášť pre skladovanie benzínov a ropných produktov I. a II. triedy horľavosti.


c) Podtlakový kontrolný signalizačný systém

Tento systém zabezpečuje nastavenú hodnotu podtlaku v priestore medzi vnútorným a vonkajším plášťom, ktorého zmenou okamžite signalizuje narušenie protipriesakového ochranného systému, t.j. jedného alebo druhého plášťa. Signalizačný systém je vyrábaný nemeckou firmou ASF THOMAS a patrí k svetovej špičke v oblasti prístrojov pracujúcich s vákuom. Pre protipriesakový ochranný systém nádrží sa používajú kontrolné podtlakové signalizačné prístroje:

VAKUMATIK IV F - pre vnútorný plášť z materiálu MIPOPLAST
VAKUMATIK 18 Ex - pre vnútorný plášť z materiálu BENFOL (I.,II. triedy výbušnosti)