Technický popis protipriesakového ochranného systému nádrží

Hlavné časti protipriesakového ochranného systému


Podzemné jednoplášťové nádrže, ktorých je ešte stále väčšina začínajú korodovať jamkovou koróziou zvnútra, ktorá časom môže zapríčiniť vznik trhlín plášťa. Ak je aj zvonku nádrž nedostatočne izolovaná, proces znižovania životnosti nádrže sa urýchľuje. Keďže tieto nádrže nemajú žiadnu kontrolu úniku skladovaných produktov, môže dôjsť k nekontrolovanému úniku ropných produktov do zeme a následne do podzemných vôd. Dochádza tým k veľkým ekologickým i ekonomickým škodám a odstraňovanie následkov je ťažké a zdĺhavé.

Najmä tieto okolnosti boli brané do úvahy pri tvorbe noriem Vyhláška MV- SR č.86/1999 Z.z. /STN 650201/ STN 650202 a STN 753415, v ktorých sa okrem iného hovorí:

Vyhláška MV- SR č.86/ 1999 Z.z.
STN 650201

- Názvoslovie, bod 12:
Dvojplášťová nádrž je nádrž so zdvojeným plášťom, pričom vonkajší plášť plní funkciu havarijnej jímky. Vnútorný plášť môže byť kovový alebo z plastu.

- Názvoslovie, bod 60:
Medziplášťový priestor musí byť kontrolovateľný na priepustnosť. (platí pre dvojplášťovú a miestne dvojplášťovú nádrž)

- Názvoslovie, bod 137:
Sklady s podzemnými nádržami (zvonku nekontrolovateľnými) sa havarijnými jímkami nevybavujú, ale musia byť zabezpečené zariadením alebo úpravou pre indikáciu úniku horľavej kvapaliny, alebo musia byť prevedené ako dvojplášťové.

- Názvoslovie, bod 218:
Pri podzemných nádržiach sa nepriepustnosť meria priebežne.

STN 753415 - 3.3 Nádrže, potrubia rozvodov a súvisiace technologické zariadenia sa umiestňujú tak, aby boli zvonku kontrolovateľné alebo aby bola zaistená rýchla indikácia a signalizácia úniku ropnej látky a zamedzené jej rozšírenie do okolia. POZNÁMKA- napr. dvojplášťové nádrže.